• Historia szkoły

        • Istotne wzmianki o szkolnictwie  na  ziemiach położonych wokół obecnej miejscowości Bezledy  sięgają czasów reformacji, kiedy to zaczęły powstawać szkoły parafialne, przykościelne. Kładziono w nich nacisk na wychowanie religijne przy czym uczono pisać, czytać i rachować. Ponieważ nie było ich  zbyt wiele analfabetyzm był tu powszechny. Zaczęły powstawać szkoły we wsiach niekościelnych ( Kiertyny Wielkie).

          Brakowało nauczycieli, zatem  nauczaniem zajmowała się  miejscowa elita: rzemieślnicy, wysłużeni żołnierze lub inni bardziej rozwinięci umysłowo  mieszkańcy wsi, a czasem nawet starsi chłopcy. Owi „ wolontariusze” spotykali się co jakiś czas z miejscowym proboszczem, który udzielał im porad metodycznych oraz prezentował tematykę nauczania na następny tydzień. Poziom nauczania był jednak bardzo niski w porównaniu ze szkołami parafialnymi, gdzie nauczycielami byli kapłani lub diakoni mający gruntowne wykształcenie.

          Na początku  XVIII wieku na podstawie Edyktu Generalnego z dnia 28.09.1717 r.  wydanego przez króla pruskiego  Friedricha Wilhelma I  całą młodzież objęto  obowiązkowym nauczaniem. Dzieci musiały gromadzić się w izbach lekcyjnych, najczęściej w zwykłych chatach wiejskich. Lekcje organizowane były w zależności od pory roku, zimą codziennie, a latem raz lub dwa razy w tygodniu.  Czytano biblię i katechizm oraz uczono podstaw pisania, a od połowy XIX  wieku analfabetyzm na tym terenie był rzadko spotykany. 

          Za okres  powstania szkoły w Bezledach  przyjmuje się  połowę  XVIII wieku [1]. Uczęszczały do niej dzieci z Bezled i Lejd. Pierwsze dane statystyczne pochodzą z I połowy XX w. W 1935 r. w szkole pracowało dwóch nauczycieli, a uczyło się 132 uczniów.

          W 1946  roku w szkole   w Bezledach  pracował  jeden nauczyciel uczący w klasach I – IV. Brak jednak informacji na temat kierownictwa ówczesnej szkoły. Stopniowo naukę rozszerzano o kolejne klasy i w roku 1952 istniało ich już siedem.

          W latach 1951 – 61 kierownikiem szkoły był Jan Dolny. W szkole pracowali również Jadwiga Dolna, Helena Dominiak z domu Mamińska, Genowefa Bartoś z domu Mamińska, a od roku 1958 Mirosław Kościuszko. Z końcem sierpnia 1961 roku J. i J. Dolni wyjechali, a pracę rozpoczęli Maria i Adam Wasylikowie. Do istniejących siedmiu oddziałów uczęszczało 120 uczniów, których uczyło 6 nauczycieli:

          1. Adam Wasylik – kierownik placówki – historia, biologia,

          2. Maria Wasylik – klasy początkowe, geografia,

          3. Helena Dominiak – język polski,

          4. Olga Sytczyk – matematyka,

          5. Danuta Zajkowska – technika, plastyka,

          6. Maria Sierla – klasy początkowe.

                        

           

           

          Do szkoły uczęszczali pieszo uczniowie z następujących miejscowości: Bezledy, Głomno, Lejdy, Solno, Żardyny, Wola, Wólka.

          Etat nauczyciela wynosił 36 godzin, ale zatrudnieni nauczyciele pracowali nawet 42 godziny tygodniowo od poniedziałku do soboty.

          Budynek szkolny był stary i ciasny (2 sale lekcyjne na górze, 3 – na dole), wymagał remontu. Kierownik szkoły rozpoczął starania o nową szkołę, której budowę rozpoczęto w 1965 roku. W 1968 roku oddano do użytku nowy budynek siedmioizbowy, gdzie naukę pobierało 198 uczniów.

           

                                 

          Za czasów pełnienia funkcji kierownika przez Adama Wasylika zakupiono pierwsze pomoce dydaktyczne (mikroskopy, mapy, itp.) oraz wyposażono klasy w nowe ławki, krzesełka, regały. W roku 1968 państwo Wasylikowie wyjechali z Bezled i osiedlili się w niewielkiej miejscowości Wajsnory.

          W latach 60 i 70-tych w szkole prowadzono naukę dla dorosłych w zakresie szkoły podstawowej, gdzie do klas IV – VII uczęszczali głównie żołnierze zasadniczej służby wojskowej. Organizowano rolnicze kursy kwalifikacyjne. Pod koniec lat siedemdziesiątych istniało średnie studium zawodowe dla dorosłych, które pozwalało zdobyć średnie wykształcenie, a część słuchaczy przystępowało do egzaminu maturalnego.

          W 1967 roku weszła w życie reforma szkolna, w wyniku której szkoła staje się szkołą ośmioklasową.

          Po odejściu Adama Wasylika stanowisko kierownika objął Apolinary Suchodolski i pełnił tę funkcję do 1972 roku, a w latach 1972-92 był dyrektorem szkoły. Od roku 1975 zatrudniono sekretarkę, a w roku 1978 utworzono etat zastępcy dyrektora. Pierwszym zastępcą był Józef Soliwoda, były uczeń szkoły w Bezledach.  Początkowo funkcjonowało 10 oddziałów. W związku z rozwojem budownictwa mieszkaniowego liczba dzieci w szkole szybko wzrastała, a likwidacja szkół w Molwitach, Solnie, Kiertynach i Łojdach jeszcze bardziej przyczyniła się do jej powiększenia- zbliżała się do 400. W roku 1976 utworzono klasy dwuciągowe. Pracowało 20 nauczycieli. Oprócz budynku szkolnego wykorzystywano także pomieszczenia po starym lokalu przedszkolnym i parter żłobka.

          Dzięki staraniom władz lokalnych, gminnych i wojewódzkich w 1990 roku oddano do użytku rozbudowaną część budynku szkolnego składającego się z 11 izb lekcyjnych, biblioteki oraz pomieszczeń administracyjnych i socjalnych.

          W latach 1992 – 97 funkcję dyrektora szkoły pełni Aldona Stankiewicz, a zastępcą jest Marek Saulewicz. Pracuje wówczas 21 nauczycieli, w klasach dwuciągowych uczy się od 300 do 350 uczniów. Od 1996 roku zostaje utworzone 0,5 etatu pedagoga szkolnego. W latach  1997-2001, dzięki staraniom ówczesnej pani dyrektor Elżbiety Gut i wsparciu radnych, zwiększono wymiar czasu pracy pedagoga do pełnego etatu. W ciągu 5 lat pedagogiem szkolnym jest Zenona Baranowska.

          Od 1999 roku w czasie reformy edukacji zostaje powołany zespół szkół, w skład którego wchodzą szkoła podstawowa i gimnazjum. Dyrektorem zostaje Czesław Sołodki, a Elżbieta Gut jest zastępcą.  Zespół szkół funkcjonuje do 2001 roku.

          Znów dochodzi do podziału placówek.  Szkoła podstawowa przyjmuje 24 września 2010r.  imię 20 Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej w Bartoszycach. To  piękne uhonorowanie tradycji patriotycznej, a zarazem lokalnej, oraz podziękowanie za zasługi jakie wniosła Brygada dla dobra najbliższej społeczności. Funkcję dyrektora przez kolejne 15 lat  pełni  Zenona Baranowska,  W szkole pracuje  14 nauczycieli, 5 pracowników obsługi i administracji. Ze względu na niż demograficzny funkcjonują klasy jednociągowe.

          Od 1 września  2016 roku zostaje powołany  Zespół Szkolno- Przedszkolny w Bezledach w skład którego wchodzi Szkoła Podstawowa im. 20 Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej, Punk Przedszkolny w Bezledach oraz   klasy gimnazjalne- Uchwała nr XXV/304/2017 Rady Gminy Bartoszyce z dnia 24 marca 2017 r.  Dyrektorem szkoły   zostaje pani Marzena Wasyluk.

           


          [1] Bartoszyce. Z dziejów miasta i okolic, wydanie drugie zmienione, wydawnictwo Pojezierze Olsztyn, 1987

           

           

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa im. 20 Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej w Bezledach
      • + 48 89 761 60 06 sp-bezledy@gmina-bartoszyce.pl
      • Bezledy 13 a 11-200 Bartoszyce Poland
      • Inspektor Ochrony Danych Osobowych (IOD) : Natalia Nowak iod.zspbezledy@gmina-bartoszyce.pl *Administrator strony internetowej
  • Galeria zdjęć

      brak danych