Dekalog rodzica

DEKALOG RODZICA UCZNIA ZESPOŁU SZKOLNO – PRZEDSZKOLNEGO
W BEZLEDACH

1.       Zaszczepiaj dziecku dobre wzorce, takie jak sumienność, odpowiedzialność, samodzielność.
  2.       Chwal często, ale mądrze, oklaskuj postępy, ale zdobądź się na szczerość i konstruktywną krytykę.
  3.       Uważaj na to, co mówisz przy dziecku, nawet nic nie znaczące – z Twojego punktu widzenia – negatywne uwagi na temat szkoły, nauczycieli, mogą mieć wpływ na postawę dziecka.
  4.       Zaakceptuj odpowiedzialność rodzica – nie zrzucaj jej na szkołę i nauczycieli.
  5.       Zadbaj o dobre warunki do nauki – jeżeli to możliwe, stwórz dziecku stałe miejsce do nauki – w zaciszu, z dobrym oświetleniem.
  6.       Ograniczaj czas zabaw z wykorzystaniem komputera, kontroluj strony www, na które wchodzi Twoje dziecko.
  7.       Wspieraj zainteresowania dziecka i rozsądnie zaplanuj mu czas wolny po lekcjach – zapisz je na zajęcia pozalekcyjne.
  8.       Wykorzystaj swoje prawo do informacji na temat postępów dziecka w szkole – utrzymuj stały kontakt z wychowawcą, współpracuj z nim i z pozostałymi rodzicami z klasy.
  9.       W razie zaobserwowanych trudności w rozwoju dziecka, zgłoś się w szkole do specjalisty: pedagoga, logopedy.
  10.   Bądź zawsze gotowy i odpowiedz na wezwanie Twojego dziecka, kiedy Cię potrzebuje.