Szkolnym logopedą jest p. Anna Harhaj

Logopeda pracuje w środę!

Zadania logopedy Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Bezledach

1. Przeprowadzanie badań przesiewowych służących wyłonieniu dzieci z zaburzeniami mowy.
  2. Organizowanie pomocy logopedycznej.
  3. Prowadzenie zajęć logopedycznych oraz porad i konsultacji w zakresie stymulacji rozwoju mowy i eliminowaniu jej zaburzeń.
  4. Podejmowanie działań profilaktycznych zapobiegających powstawaniu zaburzeń komunikacji.
  5. Wspieranie działań logopedycznych prowadzonych przez nauczycieli, wychowawców               i rodziców.

W ramach terapii logopedycznej uczniowie wykonują ćwiczenia, których celem jest eliminowanie zaburzeń i wad wymowy. W młodszych grupach przedszkolnych jest to stymulowanie opóźnionego rozwoju mowy dzieci oraz wzbogacanie ich słownika. U dzieci starszych są to m.in. ćwiczenia oddechowe i artykulacyjne a także słuchowo-językowe, rozwijające pamięć i uwagę, usprawniające analizę i integrację wzrokowo-słuchowo-ruchową  oraz technikę czytania i pisania. Uczniowie budują wypowiedzi w poprawnej formie, ćwiczą dykcję i płynną mowę. Terapia wad wymowy ma na celu korygowanie wadliwych głosek i wywoływanie głosek prawidłowych, a następnie utrwalenie ich w sylabie, wyrazie, zdaniu, oraz wdrażanie do praktycznego wykorzystywania nawyków poprawnej mowy przyswojonej w toku ćwiczeń.

Polecane strony internetowe

LOGOPEDIA: