• Działania w roku szkolnym 2017/2018

• W bieżącym roku szkolnym zakończone zostały działania w ramach „ Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa”.

Informacje ogólne związane z realizacją Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

Wniosek Zespołu Szkolno- Przedszkolnego w Bezledach o udzielenie wsparcia finansowego na zakup książek do szkolnej biblioteki został złożony 18 października 2016 r. Wkład własny wyniósł 3 000 zł, wnioskowana kwota wparcia wyniosła 12 000 zł. W ramach projektu zakupiono1176 książek  na sumę 15 000 zł.

Zakupione pozycje książkowe:

21

23

1176

Biblioteka prowadziła liczne działania promujące i wspierające rozwój czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży.

1.       Włączenie się w Ogólnopolską akcję „Cała Polska czyta dzieciom”.
          2.       Przygotowanie i przedstawienie montażu słowno- muzycznego „ Obudź w sobie pasję czytania”.
          3.       Przygotowanie dla uczniów klasy I przedstawienia „ W świecie książek”, połączonego z pasowaniem na czytelnika.
          4.       Udział uczniów w szkolnym i gminnym konkursie recytatorskim.
          5.       Przeprowadzenie szkolnego konkursu na najlepszego czytelnika roku.
          6.       Realizacja czytelniczych projektów edukacyjnych.
          7.       Przeprowadzenie zajęć edukacyjnych we wszystkich klasach gimnazjum „Moja ulubiona  lektura”.
          8.       Zorganizowanie spotkania z pisarką- panią Martą Szarejko.

Biblioteka aktywnie współdziała w środowisku lokalnym, w tym z biblioteką publiczną.

1.       Zajęcia czytelnicze dla uczniów przygotowane i przeprowadzone przez bibliotekarzy Powiatowej Biblioteki Pedagogicznej w Bartoszycach:

- „ Poznajemy legendy i baśnie warmińskie”- klasy I i II szkoły podstawowej,

- „Dżok – legenda o psiej wierności”, „ Legendy polskie” – klasy I – III szkoły podstawowej,

- „Ćwiczymy twórcze myślenie, bo ma przyszłość”, „W pustyni i w puszczy- śladami wędrówki Stasia i            Nel” – klasy IV-VI szkoły podstawowej.

1.       Udział uczniów w zajęciach organizowanych przez Bibliotekę Publiczną w Bezledach.

Biblioteka promuje czytelnictwo, organizując:

- konkursy: czytelniczy, plastyczny, czytania,  recytatorski,

- kiermasze i wystawy książek,

- inscenizacje,

- głośne czytanie przez rodziców,

- wyjazdy uczniów na spektakle i teatrzyki inscenizujące wydarzenia z książek.

- pogadanki z rodzicami na temat: „Czytelnictwo a rozwój człowieka”, „Czytelnictwo a środowisko”.

W ramach NPRC odbyło się około czterdziestu różnorodnych działań, w których wzięło 200 uczniów ze szkoły podstawowej i gimnazjum. Wszystkie działania przyczyniły się do popularyzacji i rozwoju czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. Uczniowie chętnie angażowali się w akcje czytelnicze, konkursy, projekty i inscenizacje. Do działań włączyli się rodzice, biorąc udział w akcji głośnego czytania i przygotowania dzieci do występów. Uzyskane wsparcie finansowe przyczyniło się do wyposażenia biblioteki szkolnej w wybrane pozycje książkowe i będzie miało znaczący wpływ na rozwój czytelnictwa.